Pareiza grīdas segumu kopšana ir viens no faktoriem, kas ļauj ievērojami pagarināt grīdas mūžu. Svarīgi zināt, ka katram grīdas segumam ir nedaudz atšķirīgas kopšanas prasības un piemērotākie kopšanas līdzekļi. Šo informāciju ieteicams noskaidrot vēl pirms grīdas seguma iegādes, jo dažkārt tieši kopšanas īpatnības liek nosvērties par labu vienam vai otram grīdas segumam. Piedāvājam apkopojumu par svarīgākajām kopšanas prasībām laminātam, parketam un vinila grīdām.
Lamināta grīda segumu kopšana
Lamināts ir uzskatāms par salīdzinoši vienkārši kopjamu grīdas segumu. Ikdienā pilnīgi pietiekoši ir to notīrīt ar putekļu sūcēju. Svarīgākais, kas jāatceras, ir tas, ka grīdas mazgāšana ir jāveic ar mitru, nevis slapju lupatu vai birsti. Tas tāpēc, ka ūdens, nokļūstot lamināta savienojuma vietās, var uzkrāties un veicināt lamināta uzbriešanu.
Lamināta mazgāšana – kādus līdzekļus izvēlēties?
Lamināta mazgāšanai nereti tiek izmantots kāds universāls tīrīšanas līdzeklis. Tomēr tā nav labākā izvēle. Tā kā universālie mazgāšanas līdzekļi paredzēti netīrumu noņemšanai no dažādām virsmām, tajos izmantotais ķīmiskais sastāvs ir diezgan koncentrēts un laminātam ne tas saudzīgākais. Turklāt bieži vien šāds līdzeklis uz lamināta atstāj pleķus vai nogulsnes. Tāpēc iesakām tomēr izmantot tieši laminātam paredzētu mazgāšanas līdzekli, piemēram Quick Step Clean vai Dr.Schutz Laminate Cleaner.
Labs grīdas mazgāšanas līdzeklis viegli izšķīdinās taukus, kas radušies virtuvē no plīts vai istabā no staigāšanas ar basām kājām. Un tas atstās iespējami mazāk nogulsnes pēc izžūšanas.
Pirms mazgāšanas noteikti jāiepazīstas ar informāciju uz tīrīšanas līdzekļa iepakojuma un jāseko tur dotajām norādēm par ražotāja noteikto dozēšanas daudzumu.
Lamināta vaskošana – vai nepieciešama?
Īsā atbilde ir – jā, bet svarīgi ir izvēlēties pareizo vasku. Lamināta vaskošanas galvenais mērķis ir panākt lamināta savienojuma vietu aizsardzību pret mitrumu, aizpildot tās ar vasku, kas pēc sacietēšanas neļauj spraugās iekļūt ūdenim. Vaskošanu var veikt ar pulējamām mašīnām vai ar rokām. Vaskošanas procesā vasks tiek iestrādāts arī lamināta virskārtā, aizpilda tā poras un atvieglo lamināta ikdienas uzkopšanu, kā arī nomaskē mazos skrāpējumus. To būtu ieteicams veikt vienu reizi gadā.
Tirgū pieejami divu veidu lamināta vaski. Vieni, kas dod iepriekš aprakstīto efektu, piemēram, Dr.Schutz Click Sealer. Šo vasku iespējams izmantot arī uz parketa grīdām, kas ir pārklātas ar laku. Savukārt otra tipa vaski ir uz ūdens bāzes, un tie tikai uzlabo lamināta vizuālo izskatu, proti, padara to spīdīgāku, kas arī, protams, nav mazsvarīgi.
Papildu ieteikumi:
* Krēslu un galda kāju apakšas ieteicams apstrādāt ar aizsargfilčiem – tie pasargās lamināta grīdas segumu no skrāpējumiem.
* Datora krēslu ritentiņus vēlams nomainīt no melniem uz pelēkiem, jo tie ir gumijoti un tāpēc labāk piemēroti lamināta un koka grīdu segumiem.
* Kā iepriekš minēts, lamināta grīdas mazgāšanai nevajadzētu izmantot pārāk daudz ūdens.
Parketa grīdas segumu kopšana
Dabīgajiem grīdas segumiem, masīvkoka, divslāņu un trīsslāņu parketam rūpīga kopšana ir ļoti nepieciešama, lai tas saglabātos vizuāli pievilcīgs iespējami ilgi. Jāatceras, ka arī parkets, tāpat kā lamināts, nemīl ūdeni. Tāpēc mazgāšanas reizēs ieteicams izmantot viegli mitru grīdas drānu. Ikdienā var lietot putekļu sūcēju vai kādu no ātrās uzkopšanas birstēm ar atbilstošu šķidrumu konkrētajai grīdas virsmai.
Parketa dēļu izgatavošanas process paredz, ka to virskārta tiek lakota vai eļļota atkarībā no funkcionālajām un vizuālajām īpašībām, kādas ražotājs tiem vēlas piešķirt. Tāpēc arī kopšana šiem abiem grīdas seguma veidiem ir atšķirīga. Ideāli, ja grīdas kopšanai iespējams izmantot ražotāja rekomendētos kopšanas līdzekļus. Ja tie nav pieejami, var lietot arī citus speciālos kopšanas līdzekļus.
Lakota parketa kopšana
Pastāv uzskats ka lakota parketa grīdas virsma ikdienā ir vieglāk kopjama, nekā eļļota, jo koksnes poras tiek aiztaisītas un tajās neiekļūst netīrumi. Tā tas arī ir. Bet, lai lakota grīda izskatītos labi ilgtermiņā, arī tai ir nepieciešama pareiza un regulāra kopšana. Sāksim ar to, ka tikai ar atbilstošu ikdienas mazgāšanas līdzekli vien nepietiks. Lakas virskārta ir papildus jāaizsargā pret nodilumu un skrāpējumiem. Pretējā gadījumā lakas aizsargkārta var nolietoties. Un, ja tā nodilst līdz koksnei, tad to atjaunot sākotnējā izskatā palīdzēt varēs tikai pilnīga virsmas slīpēšana. Līdz ar to labāk līdz tam nemaz nenonākt, jo pilnīga virsmas slīpēšana nozīmē ļoti lielas izmaksas.
Pēc grīdas ieklāšanas iesakām lakas virsmu apstrādāt ar kādu no aizsarglīdzekļiem, piemēram, ar iepriekš pieminēto grīdas vasku vai Wood&Cork Floor Polish. Bet, ja grīda jau kādu laiku tiek ekspluatēta, tad pirms aizsarglīdzekļu uzklāšanas ieteikums būtu grīdu uzkopt ar padziļinātas intensitātes mazgāšanas līdzekli. Šādu grīdas atjaunošanas procedūru vajadzētu atkārtot vismaz reizi gadā. Protams, nedrīkst aizmirst arī par piemērotu ikdienas mazgāšanas līdzekli lakotām koka virsmām. Sekojot šiem ieteikumiem, lakotās koka grīdas izskatīsies kā jaunas un priecēs Jūs daudzus gadus.
Eļļota parketa kopšana
Tā kā eļļota parketa koksnes poras ir atvērtas, tā kopšanai ir jāpievērš lielāka uzmanība un vienmēr jāraugās, lai krāsojoši šķidrumi ilglaicīgi neatrodas uz grīdas virsmas. Eļļotas grīdas uzturēšanai vizuāli labā stāvoklī ir nepieciešams speciāls ikdienas mazgāšanas līdzeklis – ziepes. Šīs ziepes ir īpaši izveidots mazgāšanas līdzeklis, kas iekļūst koka porās un attīra tās. Atšķirībā no lakotas grīdas mazgāšanas līdzekļa, eļļotām grīdām paredzētajam līdzeklim ir divi varianti: viens ir piemērots tumšiem vai dabīgiem toņiem un otrs paredzēts gaišiem un baltiem toņiem (eļļām ar balto pigmentu).
Arī eļļotu parketu reizi gadā būtu jāapstrādā ar eļļas atjaunošanas līdzekli, kas vienlaikus gan atsvaidzina sākotnējo parketa izskatu, gan pasargā to uz priekšdienām. Ja grīda kādu ilgāku laiku nav atsvaidzināta, tad pirms šīs procedūras to vajadzētu izmazgāt ar padziļinātas intensitātes mazgāšanas līdzekli. Šo līdzekli var izmantot arī situācijās, kad uz grīdas ir nonācis kāds krāsojošs šķidrums. Šīs pāris vienkāršās darbības palīdzēs Jums uzturēt eļļotu grīdu vizuāli labā stāvoklī gadiem ilgi, ļaujot iztikt pat bez parketa pulēšanas.
Salīdzinot lakota un eļļota parketa uzturēšanu ilgtermiņā, eļļotajam parketam ir viena būtiska priekšrocība – ja kāda parketa vieta ir sabojāta, to iespējams ērti noslīpēt un atkārtoti ieeļļot. Savukārt, lakotas parketa grīdas atjaunošana prasa noslīpēt un ar lakas kārtu noklāt visu grīdu.
Papildu ieteikumi:
* Krēslu un galda kāju apakšas apstrādāt ar aizsargfilčiem – tie pasargās parketa virsmu no skrāpējumiem.
* Datora krēslu ritentiņus nomainīt no melniem uz pelēkiem, jo tie ir gumijoti un tāpēc labāk piemēroti lamināta un koka grīdu segumiem.
* Kā iepriekš minēts, grīdas mazgāšanai neizmantot pārāk daudz ūdens.
* Izvairīties no asu sadzīves priekšmetu un abrazīvu materiālu, piemēram, smilšu nokļūšanas uz parketa.
* Ieteicams pa koka grīdām staigāt tikai ar mīkstiem apaviem vai zeķēm. Nekādu augstpapēžu kurpju!
Vinila grīdas segumu kopšana
Vinila grīdas jeb LVT segumu kopšana neprasa īpašas rūpes, un tie ir izturīgi pret mitrumu. Lai vinila grīda izskatītos labi arī pēc ilgāka laika, ieteicams izmantot putekļu sūcēju un mitro uzkopšanu ar ūdeni, kam pievienots vinila grīdām paredzētais mazgāšanas līdzeklis.
Vinila grīdas var vaskot, uzlabojot to izskatu un izturību. Vaskošanas biežums atkarīgs no materiāla kvalitātes un telpas noslogojuma – cik daudz un intensīvi pa to tiek staigāts un cik bieži tiek veikta ikdienas uzkopšana.
Augstākās kvalitātes vinila segumu virsmas ir papildus pārklātas ar poliuretāna aizsargkārtu, kas vēl vairāk palielina to nodilumizturību. Šis materiāls aizsargā grīdu no netīrumiem, tos atgrūžot. Šādam grīdas segumam dzīvoklī vai privātmājā, iespējams, vaskošana nepieciešama tikai vienreiz divos gados.
Par citiem kopšanas līdzekļiem vinila grīdām, kā arī pārējiem grīdas segumiem aicinām interesēties pie konsultanta “Grīdas Stils” salonā vai, sazinoties ar mums elektroniski.