Lamināta ieklāšana ir salīdzinoši vienkārši paveicama, tāpēc daudzi izvēlas laminātu ieklāt pašu spēkiem. Tas patiešām nav sarežģīti, ja tiek ievēroti daži knifi pašā ieklāšanas procesā, ar kuriem reti kurš vēlas dalīties. Tāpēc mēs apkopojām “Grīdas Stils” meistaru knifus un padomus kvalitatīvai lamināta ieklāšanai.
Lamināta ieklāšanas sarežģītība galvenokārt ir atkarīga no lamināta dēļu savienojuma sistēmas. Mūsdienīgam laminātam tā pārsvarā ir t.s. “click” savienojuma sistēma. Ar tās palīdzību veido “peldošo” grīdu, nepielīmējot to pie pamatnes, bet gan sastiprinot dēļus kopā.
Lai gan “click” sistēmas darbības princips ir viens, dažādu ražotāju lamināta dēļiem tās savstarpēji nedaudz atšķiras. Tāpēc pirms lamināta ieklāšanas vienmēr ir ieteicams izlasīt lamināta iepakojumam pievienoto ieklāšanas instrukciju.
Lamināta ieklāšana – vispārēji ieteikumi
- telpas temperatūra starp 15°-22°,
- relatīvais gaisa mitrums telpā ap 50-60%,
- pēc atvešanas jāļauj laminātam aklimatizēties, 2 dienas noturot neatvērtu iepakojumu telpā, kur lamināts tiks ieklāts,
- pēc iepakojuma atvēršanas jāpārliecinās, vai tajā nav bojātu lamināta dēļu un vai dēļu krāsas ir pietiekami sajaukušās,
- grīdas pamatnei jābūt līdzenai, tīrai un sausai,
- telpas platība ne lielāka par 12×20 m (laminātam ar “click” sistēmu).
Instrumenti lamināta ieklāšanai:
- āmurs,
- zāģis,
- zīmulis,
- lineāls,
- pacelšanas instruments,
- 1mm-8mm plati ķīļi.
Grīdas sagatavošana
Pirms lamināta ieklāšanas grīdas pamatne ir rūpīgi jāizslauka un jāpārliecinās, ka tā ir sausa un pilnīgi līdzena. Ja pamatne nav līdzena, tā ir jāapstrādā ar pašizlīdzinošā sastāva masu.
Apakšklājs
Apakšklājs ir nepieciešams skaņas izolācijai, kā arī sīku grīdas pamatnes nelīdzenumu nogludināšanai un aizsardzībai pret mitrumu. Visi nelīdzenumi, kas pēc apakšklāja uzlikšanas ir lielāki par 2 mm uz 1 m, ir jānolīdzina. Citādi lamināts ar laiku sāks deformēties un var tikt salauzts. Jaunākā “unilin click” savienojumu sistēma paredz divu veidu grīdas seguma montēšanu: lamināta dēļu savienošanu, sastiprinot tos kopā savienojuma rievā bez piesišanas ar āmuru, kā arī lamināta dēļu savienošanu, piesitot dēlīšus ar speciāla klucīša un āmura palīdzību.
Par apakšklāju var izmantot putu plēvi, celtniecības foliju, gofrētu kartonu, korķa starpliku vai zaļo lokšņu zemsegumu u.c. atkarībā no rocības un vēlmes izmantot dabīgus vai sintētiskus materiālus.
Progresīvākie lamināta ražotāji savām kvalitatīvākajām lamināta sērijām skaņu izolējošo slāni jau iestrādājuši pašā lamināta dēlī. Ja grīdas pamatne ir taisna, šāda veida laminātam papildu apakšklājs nav jāklāj.
Laminātu var klāt uz koka, flīžu, betona un linoleja pamatnes. Klājot to uz betona pamatnes, pirms apakšklāja jānovieto vēl polietilēna plēve mitruma izolācijai.
Ja telpā tiks izmantota zemgrīdas apsilde ar ūdens sistēmu, ieteicams izvēlēties speciāli tām paredzētos apakšklājus, jo tie nedrīkst kļūt siltāki par 28.8°. Virs grīdām ar elektriskajām apsildes sistēmām laminātu nav ieteicams likt.
Lamināta ieklāšanas process
Lamināta ieklāšanu vajadzētu sākt ar ražotāja instrukcijas izlasīšanu, pārliecinoties par ražotāja norādēm. Visiem lamināta grīdas segumiem ar “click” sistēmu ieklāšanas princips ir līdzīgs.
Ieklāšanas tehnika
- Pirms lamināta ieklāšanas jāizmēra telpa un jāaprēķina, kāds būs pie sienas liekamās pēdējās rindas platums. Ja tā iznāk šaurāka par 5cm, tad vienādā platumā jāsazāģē lamināta dēļi pirmajai un pēdējai rindai.
- Lamināta klāšana.
- Nomērot ražotāja noteikto atstarpi starp sienu un lamināta dēli un norobežojot to ar ķīļiem, var sākt likt pirmo rindu ar veselu dēli kreisajā tālākajā telpas stūrī.
- Pie dēļa īsākās malas novieto nākamo dēli apm. 30° leņķī, ievieto to savienojuma rievā un viegli spiež pie grīdas ar īkšķi, sākot no iekšējā stūra, kamēr atskan klikšķis. Tādā veidā pievieno arvien jaunus lamināta dēļus līdz pretējai sienai.
- Sāk klāt nākamo rindu. Jāņem vērā, ka lamināta dēļu beigu šuves blakus rindās nedrīkst būt līdzās viena otrai. Tās jāizvieto zigzag veidā, atstājot vismaz 15 cm lielu atstarpi starp tām, lai spiediens uz dēļiem sadalītos vienmērīgi. Ja rindas pēdējais dēlis rindā neietilpst pilnībā un tas ir jāpiezāģē, tad tā atlikusī daļa jāizmanto kā pirmais dēlis nākamajā rindā. Tādā veidā tiks saglabāts zigzag veida izkārtojums.
- Savā starpā drīkst savienot tikai pilnas rindas, rīkojoties līdzīgi kā ar atsevišķu dēlīšu savienošanu. Jauno rindu novieto 30° leņķī pret ieklāto, ievieto savienojuma rievā un viegli spiež pie grīdas, līdz atskan klikšķis.
Lamināta dēļus var vispirms savienot arī pie to garākajām malām un tikai tad secīgi pievienot nākamos dēļus pie īsākajām malām.
Jaunākā, “uniclick” savienojuma sistēma ļauj ieklāt lamināta dēļus divos dažādos veidos: leņķī un guļus. Pirmā ir jau aprakstītā metode ar dēļa ievietošanu savienojuma rievā. Savukārt otrā metode ļauj savienot dēļus, tos nepaceļot leņķī. Tādā gadījumā jāizmanto īpašs iegriešanas bloks, pa kuru maigi uzsitot, dēlis tiek pakāpeniski ar vairākiem sitieniem savienots ar jau ieklāto dēli. Skat. foto.
Atstarpes
Pie sienām un sliekšņiem, ap ūdens un apkures caurulēm vienmēr jāatstāj apm. 1.5 mm lielas izplešanās atstarpes uz katru grīdas platuma metru, bet ne mazāk kā 8-10 mm. To dēvē arī par termo jeb kompensācijas šuvi, jo uz tās rēķina lamināta dēļi gaisa temperatūras un mitruma ietekmē var izplesties, nedeformējot kopējo klājumu. Šīs atstarpes pēcāk paslēpj zem grīdlīstēm.
Klāšanas virziens
Parasti laminātu sāk klāt no kreisā tālākā telpas stūra un tad virzās gaismas avota virzienā. Šādam klājumam būs mazāk pamanāmas lamināta dēļu savienojuma vietas. Savukārt, lai panāktu vizuālu plašuma efektu garās un šaurās telpās, laminātu var klāt perpendikulāri telpas garumam, nevis gaismas avota virzienā. Šādi variējot gan ar lamināta ieklāšanas virzienu, gan metodēm, iespējams izcelt paša lamināta struktūru un zīmējumu, kā arī koriģēt telpas un tajā esošo dizaina elementu proporcijas.
Grīdas apdare pēc lamināta ieklāšanas
Ar lamināta ieklāšanu process nav noslēdzies. Lai grīda izskatītos perfekti, vēl jāgādā par grīdlīstēm un spraugām ap caurulēm.
Grīdlīstes, kas nosedz atstarpes starp lamināta dēļiem un sienu, vēlams stiprināt pie sienas, nevis grīdas. Tas ļaus grīdas segumam “staigāt”.
Savukārt apdarei ap caurulēm var izmantot rozetes vai blīvējumu.
Lamināta kopšana uzreiz pēc ieklāšanas
Pa laminātu drīkst staigāt uzreiz pēc tā ieklāšanas. Bet tiklīdz ir pabeigts viss ieklāšanas process, lamināta segumu nepieciešams sagatavot ikdienas lietošanai. Tas nozīmē attīrīt to no putekļiem ar putekļusūcēju, veikt mitro uzkopšanu ar universālo tīrīšanas līdzekli un mīkstu birsti, kā arī apstrādāt ar kādu no aizsarglīdzekļiem.
Vairāk informācijas par lamināta ikdienas kopšanas līdzekļiem izlasāma šajā rakstā.
Jāatgādina, ka visam “Grīdas Stils” salonā iegādātajam laminātam mēs nodrošinām bezmaksas ieklāšanu. Tāpēc, ja pēc visa izlasītā tomēr nav radusies pārliecība, ka izdosies šo uzdevumu veikt pašu spēkiem, aicinām lamināta grīdas seguma ieklāšanu uzticēt mūsu meistariem. Kontaktforma saziņai atrodama šeit.
Lamināta ieklāšanas videoinstrukcija (avots www.quick-step.lv):